در حال بارگیری...
12 سپتامبر

سنگ تراورتن چیست ؟

سنگ تراورتن که از کلمه فرانسوی   TRAVERTINE  گرفته شده  نوعی از سنگ آهک  متخلخل ( با حفره های ریز) است که از ته نشین شدن رسوبات  چشمه های آب گرم یا رسوبات آبهای معدنی به وجود آمده و جزو سنگ های رسوبی و به حساب می آید ، سوارخ ها و حفره ها در این سنگ به دلیل اشغال فضا  توسط گاز ها در آبهای معدنی است ! هرچقدر عناصر محلول و تشکیل دهنده در آب کمتر باشد، رنگ سنگ روشن‌تر خواهد بود

وزن مخصوص این سنگ بطور میانگین  ۲۵۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است  و از  لحاظ مقاومت از  سنگ مرمریت  مقاومت بیشتر و از سنگ گرانیت مقاومت کمتری دارد . سنگ تراورتن در برابر  سرما و گرما ، باران و برف و تغییرات آب و هوایی مقاومت بالایی دارد .

سنگ تراورتن از لحاظ  رنگبندی دارای طیف زیاد از رنگ ها می باشند  بطور معمول در طبیعت تراورتن به رنگ های سفید، کرم، بژ ، شکلاتی ، سیلور (خاکستری یا خرمایی) ،قرمز ، گردویی  و لیمویی یافت می شود ! تراورتن داری بافتی نواری شکل با رنگ های متفاوت است  که علت تفاوت این رنگ ها  عناصر مختلف رسوب شده میباشد !

معمولا سنگ های تراورتن مقاومت سایشی  کمی دارند و به همین خاطر برش و فرآوری آنها  راحت است ولی از مقاومت فشاری بالایی برخوردارند !  در فرآوری این سنگ را به دو مدل  موج دار یا بی موج برش میدهند و از لحاظ پولیش بصورت بدون پولیش ، پولیش کامل (صیقلی) و چرمی فرآوری میشود

در بازار ایران قیمت گذاری سنگ تراورتن بر اساس رنگ آن است به این صورت که هرچه رنگ سنگ روشن تر باشد قیمت آن بالاتر است

از مهمترین معادن سنگ تراورتن در ایران میتوان آتشکوه ، عباس آباد ، حاجی آباد، دره بخاری، معادن منطقه تکاب ، معادن تراورتن رنگی آذر شهر ، کاشان ، آبگرم و ابیانه نام برد !

دیدگاه خود را بنویسید